Blog

Luna 99 rozhovor

Vyspovedali sme Lunu 99

Luna 99 ej kej ej mladý zmrdz, člen skupiny Dogma Family, vydáva v poradí druhé EP ORAVA DIRTY SOUND. EP obsahuje 5 trackov a celé EP sa nesie v duchu battle rapu. Luna patrí k novým tváram na scéne a od samého začiatku dáva prednosť lyrike pred citoslovcami. My sme využili čas kedy sedí poctivo doma, ako správny zodpovedný Slovák a opýtali sme sa ho pár otázok.

Serus starec. Orava dirty sound skladba vyvoláva studenú atmosféru. Mal si dopredu premyslené, ako bude znieť alebo nápad prišiel až po vypočutí beatu?

V prvom rade wossap Olo a Sub Music; samozrejme najprv som počul beat a potom som to napísal, vôbec som pritom neriešil atmosféru. Paradoxne som to písal v USA pri bazéne, mohlo byť tak 35 stupňov, napriek tomu je to studené a temné.

Battle Rap. Celé EP sa nesie v tomto duchu no samotná skladba obzvlášť. Si jeden z mála, ktorý to namieša správne. Obsahuje to sarkazmus, kus humoru a skvelú mladú drzosť. Čo je podľa teba dôležité, keď sa rozhodneš ísť battle cestou?

Podľa mňa musíš mať dobré lines, zmysel pre humor, drzosť a všeobecný prehľad, nebyť dement.

Ku koncu mojej bohatej futbalovej kariéry som už behával po showkách. Takže som chodil tak na každý piaty zápas, väčšinou po kaufe. Obľubení players boli Thierry Henry, Eden Hazard a teraz celkom ide Mbappe, ale už to moc nesledujem.

Z ihrisiek na stage. Často v tvojich textoch spomínaš futbal samotný, ako prebiehala tvoja futbalová kariéra? A máš idol alebo obľúbeného hráča?

Hahah, futbal som začal hrať keď som mal 6 rokov na dedine, asi o 3 roky neskôr som šiel hrať do Ružomberka, kde to bolo už na lepšej úrovni. Tam som vydržal asi 5 rokov a potom som sa vrátil hrávať naspäť na dedinu do Istebného. Tam som objavil čaro dedinského futbalu, často sme tam kaufovali, na zápasy nás chodievalo 10, zažil som tam veľa bizarných stories, ale celkovo sa mi tam páčilo viacej… vlastne som zistil, že to prostredie profi futbalu asi ani moc nie je pre mňa. Ku koncu mojej bohatej futbalovej kariéry som už behával po showkách. Takže som chodil tak na každý piaty zápas, väčšinou po kaufe. Obľúbení players boli Thierry Henry, Eden Hazard a teraz celkom ide Mbappe, ale už to moc nesledujem. Z domácich kopačiek som mal rád Vladka Weissa, keď som bol mladý 😀 Ale aj klasiku ako Paľo Masaryk či Erik Jendrišek.

Na tejto skladbe sa objavil Dick Horse, ako ste dospeli k tejto téme? A bol taký skvelý obranca akým je dnes producent/raper?

Téma bola easy, obaja sme hrávali futbal; polroka aj spolu v Dolnom Kubíne. Bighorse bol stopér jak vínko, vedel to vykopnúť hore jak boss aj spraviť faul.

Lyrika o tu nie je núdze na EP. Spomínaš, že podaktorí, keď nevedia ako ďalej tak tam “jebnú citoslovce” Odkiaľ berieš slovnú zásobu? knihy? Či to lezie z teba len tak samo?

😀 Knihy nečítam skoro vôbec, ide to samo, nepoznám zdroj. Ale tak zas veľa čítam na nete, aj keď pičovín, ale tie slová sa asi na teba nalepia.

Skladba univerzál dostala aj vizálnu podobu. Pri tvorbe klipu si režíruješ, ako by to malo vyzerať alebo to nechávaš na druhých?

S/O to Black Mango, s ktorými som točil klipec, tento sa zrovna točil úplne easy, asi za hodinu bolo hotovo. Moje klipy, ktoré zatiaľ mám nie sú žiadny art a o réžii tiež nemám moc čo povedať 😀 Klasické prerapíky. Snáď ma to čoskoro omrzí.

Dogma family je produktívna sama o sebe, kde si sa ešte objavil na spoluprácach?

Hmmm, objavil som sa na Glebovom albume Gauč Storytelling na poslednej skladbe aj s chalanmi z dogmy a Kaputom, slohu mám aj na Matysovom albume. Na EPčku od Vi3a máme spoločný banger “Golem”. Ešte ma napadá legendary vec “Don Garcia” so Shxrtym a Kojom z Brna, na ktorú máme aj klipec. To je asi všetko.

NETFLIX, HBO GO je to čo je potreba. Máš obľúbené seriály, ktoré si kľudne pôjdeš dookola?

Veci ako Peaky Blinders, The Get Down, Narcos atď sú super, ale dookola si ich asi nepôjdem. Seriály, ktoré si pôjdem dookola sú skôr také oddychovky ako The Office alebo Fresh Prince.

Vo voľnom čase tráviš doma na gauči či radšej šport?

Držím si balanc medzi wastením a športom, rád dávam kalby, pozerám seriály, ale aj trénujem.

Lunovi prajeme iba všetko dobré do budúcna a tešíme sa na jeho ďalšie projekty. A ty ak si ešte nepočul EP ORAVA DIRTY SOUND je dostupné na všetkých streaovacích platformách. Priprav sa na poriadny nášup kvalitného rapu.

No Comments

Leave a Reply