mix a mastering

MIX & MASTERING

Začiatočník, profík týmto dvom pojmom sa vo svete hudby nevyhnete. Častokrát si ľudia myslia, že je to jeden proces alebo sa zabudne na mix a zákazník posiela veci rovno na master. Takže si poďme jednoducho vysvetliť pojmy.

MIX

Už z názvu je jasné, že ide o procesy, kde sa miešajú audio stopy. Ako pri farbe, keď ju chceme namiešať správne, aby nám nevznikla iba jedna hnedá farba, musíme postupovať postupne. Začíname nastavením hlasitosti, pan-ovaním nástrojov do strán, je potreba ošetriť ekvalizérom, rôznými kompresormi, limitermi, de-essermi. Potom pridáme kreatívne efekty (reverby, delaye, chorusy – to všetko je iba špička ľadovca). Samozrejme zlaďujeme dvojhlasy, zdvojovačky a adliby. Takže v skratke, ide o vytvorenie balansu medzi jednotlivými nástrojmi. Mix tvorí 90% pri úprave piesne. Znie to jednoducho, ale zabere to kopec práce a vyžaduje si to prax, veľa praxe.

Mastering

Pracujeme s jednou stopou, viac nie je potreba. Úloha masteringu je, aby nahrávka znela všade dobre, a to dosiahneme rovnováhou frekvenčného spektra. Pri tvorbe EP alebo Albumu musíme ešte vyladiť, aby všetky piesne boli na jednej úrovni, určí sa dynamika a stereo obraz. Takže, čo vlastne Mastering je? Je to doladenie detailov. Ako obraz samotný bez rámu nie je obraz, tak isto pieseň iba s mixom nie je pieseň. Mastering zabezpečí, aby to malo “gule”. 

Záver

Pre dosiahnutie úspechu pesničky je potrebné vyladiť detaily. Nastaviť správne hlasitosť, úrovne nástrojov, tak, aby poslucháč nemal zmätok, skôr naopak, aby sa ocitol v priestore, kde je všetko na správnom mieste. Kvalitný mix a master si vyžadujú nielen špeciálny priestor a techniku, ale aj zvukového inžiniera, ktorý vie vycítiť, čo je kedy potreba. Sub Music štúdio sa venuje Mixu a Masteringu 8 rokov a má za sebou veľa projektov, kde vždy dbá na umelca a na poslucháča, preto budeme radi ak si vyberiete práve nás. 

https://www.submusicstudio.sk/

No Comments

Leave a Reply